Na jakie zarobki może liczyć początkujący programista

Na jakie zarobki może liczyć początkujący programista

Jeśli właśnie stajesz przed jednym z najtrudniejszych życiowych wyborów, jakim jest wybór swojej ścieżki życiowej warto przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” zanim podejmie się ostateczna decyzję. Trzeba pamiętać, że jeśli zaczniemy się rozwijać w danym kierunku ciężko będzie później z tego zrezygnować, a chęć szukania pracy w innym zawodzie niż wyuczony będzie wiązać się z koniecznością nabycia dodatkowych umiejętności, jak i wiedzy.

Będę programistą

Jeśli decyzja została już podjęta i masz stu procentową pewność, że w przyszłości chcesz być właśnie programistą powinieneś zainteresować się tym, ile mogą wynosić Twoje zarobki. Wszystko tak naprawdę będzie zależeć od posiadanych przez Ciebie umiejętności. Jeśli będziesz sprawnie programował, a dodatkowo będziesz znał wiele języków Twoje zarobki na pewno będą wyższe, niż u osoby, która radzi sobie średnio, a dodatkowo zna 1 lub 2 języki programistyczne. Nie ma co ukrywać. Młodzi informatycy zarabiają bardzo dużo. Według niedawno przeprowadzonych badań mediana informatyków, którzy dopiero co rozpoczęli swoją karierę zawodową w branży IT wyniosła ponad 3 tysiące złotych. Jest to stosunkowo dużo, jak na osoby, które dopiero stają na początku swojej ścieżki zawodowej, a przecież z czasem będą się oni rozwijać i nabywać coraz to więcej wiedzy i doświadczenia.

Ile może zarobić programista

Z poczynionych dotychczas obserwacji można stwierdzić, że informatycy to jeden z najlepiej opłacalnych zawodów w ostatnich latach. Dodatkowo rynek nie jest wysycony i dla każdego dobrego programisty znajdzie się zajęcie. A nawet bez obaw można rzec, że popyt na informatyków z roku na rok jest coraz większy. Niektórzy ludzie swoją pierwszą pracę dostają już w czasie studiów co czyni ich atrakcyjniejszych na rynku pracy. Osoby, które z pracą postanowiły jeszcze zaczekać również nie będą mieć problemów ze znalezieniem jej po ukończeniu swoich studiów i zdobyciu wymarzonego tytułu.

Zarobki informatyków różnią się jednak od charakteru wykonywanej pracy, regionu w którym się odbywa lub też stanowiska. Najlepiej zarabiają osoby pracujące w działach programowania i wdrożeń i ich wypłata wynosi ponad 3,5 tys zł. Ze statystyk wynika, że najsłabiej wynagradzani są informatycy, którzy zajmują się grafiką komputerową, a ich zarobki wynoszą około 2,5 tys zł. Na tym przykładzie można zauważyć, że rozpiętość wynagrodzeń jest dosyć spora. Nie da się ukryć, że w województwie mazowieckim informatycy mogą liczyć na najwyższe zarobki biorąc pod uwagę resztę Polski. Nawet młodzi informatycy, którzy tyle co ukończyli studia mogą liczyć w tym regionie na wyższe zarobki, niż reszta w innych częściach Polski. Podobne zarobki mają również ludzie, którzy pracują w województwie małopolskim i dolnośląskim. Warto również dodać, że informatycy, którzy zdecydowali się na podjęcie swojej kariery zawodowej poza granicami Polski mogą liczyć na znacznie większe zarobki, niż ich rówieśnicy, którzy pozostali wierni polskim przedsiębiorstwom.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

O Łukasz

Student informatyki na Politechnice Warszawskiej. Założył bloga o tematyce programowania, aby dzielić się posiadaną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *