Jak założyć bloga na własnym serwerze

Jak założyć bloga na własnym serwerze

Coraz więcej ludzi dostrzega atuty posiadania własnego bloga, czyli miejsca w sieci, w którym można wyrażać swoją opinię na różne tematy, dzielić się swoją twórczością czy też udzielać przydatnych informacji innym użytkownikom Internetu.

Na rynku działa wiele platform umożliwiających zakładanie własnych, darmowych blogów, jednak oprócz tego istnieje możliwość założenia strony tego typu z własnym hostingiem oraz domeną.

Tematyka bloga i podstawowe kwestie

Najważniejszą sprawą związaną z założeniem własnego bloga jest oczywiście wybór odpowiedniej tematyki. Powinna ona być zgodna z zainteresowaniami autora oraz z posiadaną przez niego wiedzą. Wybór tematyki wydaje się być sprawą oczywistą, jednak wiele osób zabiera się za tworzenie bloga o tematyce, na której w ogóle się nie znają. Wiadomo co się dzieje z takimi blogami – zostają one uznane za nieprofesjonalne, bezwartościowe. W efekcie nie mają one czytelników, ich autor się zniechęca i umierają one „śmiercią naturalną”. Wydaje się to być sprawą oczywistą, jednak wielu początkujących autorów o tym zapomina. Dopiero po wyborze i przeanalizowaniu tematyki można wziąć się za wykonywanie dalszych kroków prowadzących do powstania bloga na własnym serwerze.

Sprawy techniczne – domena, skrypty, hosting

Ważną sprawą jest rejestracja domeny, czyli adresu internetowego, pod którym będzie znajdował się blog. Wybierając domenę należy pamiętać o tym, aby była krótka, łatwa do zapamiętania oraz, aby zawierała słowo kluczowe, które jest kojarzone z tematyką danej strony internetowej. Jest to wygodne nie tylko dla czytelników bloga, ale również ma wpływ na skuteczne pozycjonowanie witryny. Po wyborze odpowiedniej domeny należy dokonać jej rejestracji w jednym z serwisów przeznaczonych do tych celów. Koszt rejestracji jest zwykle bardzo niski i zwykle jest to kilkanaście złotych. Oczywiście co roku należy przedłużać ważność domeny i to wiąże się z kosztami na poziomie 60-90 zł w zależności od tego jaki serwis odpowiada za jej rejestrację.

Hosting to kolejna ważna sprawa. Dzięki niemu możemy znaleźć miejsce na serwerze na naszego bloga. Najtańsze opcje kosztują zaledwie kilka złotych miesięcznie i posiadają one odpowiednią ilość miejsca dla blogów początkujących użytkowników, które nie są jeszcze rozbudowane. Znalezienie odpowiedniego hostingu za niską cenę nie powinno stanowić problemu, ponieważ wiele takich firm można znaleźć w Internecie po wpisaniu odpowiedniego hasła w wyszukiwarce.

Jeśli chodzi o skrypty zarządzania treścią to najpopularniejszy, przyjemny w obsłudze i bardzo funkcjonalny jest WordPress polecany nie tylko dla początkujących, ale również dla zaawansowanych autorów posiadających własne blogi. Dopiero po wykonaniu kroków związanych ze skryptami i bazami danych można wziąć się za konfigurację bloga, ustalenie jego wyglądu, kolorystyki oraz za umieszczenie różnych elementów sprawiających, że strona będzie atrakcyjna dla czytelnika. Kolejnym krokiem jest już regularne dodawanie nowych wpisów, które zainteresują osoby odwiedzające bloga.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

O Łukasz

Student informatyki na Politechnice Warszawskiej. Założył bloga o tematyce programowania, aby dzielić się posiadaną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *