WordPress czy Joomla – co wybrać

WordPress czy Joomla – co wybrać

Posiadanie własnej strony internetowej wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji na jakim silniku będzie działać dana witryna. Obecnie istnieje kilka takich systemów, wśród których ogromną popularnością cieszy się WordPress oraz Joomla!.

Dzięki takim silnikom można tworzyć zróżnicowane strony internetowe o różnej budowie, treści, itp. Oczywiście każde z tych rozwiązań posiada swoich zwolenników oraz przeciwników. Często można obserwować spory oraz wojny na argumenty, chociaż prawda jest taka, że użytkownicy jednego z tych systemów nie korzystają z drugiego i przez to mają o nim bardzo małe pojęcie.

Przeznaczenie stron internetowych

Jeśli chodzi o wybór silnika to z pewnością należy zwrócić uwagę na przeznaczenie strony oraz końcowy efekt wykorzystania danego systemu. W przypadku tworzenia prostej strony lub internetowej wizytówki stosowanie Joomla! jest po prostu niepraktyczne ze względu na mnogość funkcji. WordPress jest do tego celu o wiele prostszy i umożliwia szybsze tworzenie stron internetowych spełniających powyższe wymagania. Jeśli chodzi o witryny obejmujące wiele wtyczek i modułów przypisywanych do wielu podstron. Silnik ten jest po prostu o wiele bardziej wygodny w zarządzaniu taką ilością bloków, modułów i elementów. Joomla! jest również dobrym wyborem dla rozbudowanych stron wielojęzycznych. Posiada ona wbudowane elementy odpowiadające za wielojęzyczność, podczas gdy w WordPressie należy szukać odpowiednich wtyczek. Jest to więc bardziej skomplikowany i czasochłonny proces.

Na podstawie tych informacji można stwierdzić, że im bardziej rozbudowana jest strona tym bardziej przydatny może być silnik Joomla!, chociaż nie zawsze jest to regułą. WordPress zyskuje coraz większą popularność, ponieważ w sieci dominują małe strony, które nie są bardzo mocno rozbudowane.

Wtyczki i rozszerzenia

W przypadku tworzenia rozszerzeń i wtyczek sytuacja wygląda podobnie. WordPress jest idealnym silnikiem pozwalającym na tworzenie prostych wtyczek w jednym pliku, podczas gdy Joomla! wymaga pliku PHP oraz XML na opcje. Dzięki WordPressowi łatwe i przyjemne jest tworzenie prostych wtyczek z małą ilością opcji. W przypadku bardziej rozbudowanych rozszerzeń o wiele lepsza jest Joomla! zapewniająca oddzielne podstrony dla każdej opcji. Widać więc na pierwszy rzut oka, że WordPress to system zaprojektowany z myślą o miłośnikach prostych i nieskomplikowanych rozwiązaniach, natomiast Joomla! to silnik idealny dla ludzi preferujących mnogość funkcji, opcji oraz możliwości konfiguracyjnych.

Jak widać, ciężko jest określić, który silnik jest lepszy. Każdy z nich posiada swoje zalety i wady. Po prostu przed podjęciem decyzji należy przeanalizować jaka strona ma być stworzona, jak dużą mnogością funkcji ma się charakteryzować, itp. Dopiero po dokładnej analizie potrzeb można zdecydować się na konkretny CMS. Ciężko jest również stwierdzić, który z tych silników jest lepszy, ponieważ każdy z nich przeznaczony jest do innych zastosowań. Proste witryny to domena WordPressa, natomiast rozbudowane i bardziej funkcjonalne witryny związane są zwykle z Joomla!.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

O Łukasz

Student informatyki na Politechnice Warszawskiej. Założył bloga o tematyce programowania, aby dzielić się posiadaną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *