Język programowania PHP

Język programowania PHP

Pisanie programów komputerowych jest złożonym procesem, do którego niezbędna jest znajomość i prawidłowe stosowanie odpowiedniego języka programowania. W branży programistycznej istnieje wiele rodzajów takich języków, a jednym z podstawowych i najpopularniejszych jest język programowania PHP.

Oczywiście jest on bardzo złożony, ale jego znajomość jest niezwykle ważna dla osób, które chcą pisać dobre aplikacje komputerowe, webowe oraz tworzyć profesjonalne witryny internetowe.

Czym jest PHP

PHP to interpretowany, skryptowy język programowania, który służy przede wszystkim do tworzenia witryn internetowych oraz aplikacji sieciowych w czasie rzeczywistym. Dzięki językowi programowania PHP możliwe jest tworzenie skryptów po stronie serwera WWW, ale wykorzystuje się go też do procesów związanych z przetwarzaniem danych z poziomu wiersza poleceń. Dodatkowo język PHP jest wykorzystywany do pisania programów, które działają w trybie graficznym.

Początki języka programowania PHP sięgają 1994 roku i od tego czasu powstało wiele nowych standardów, dzięki którym możliwe jest pisanie najlepszych aplikacji oraz tworzenie stron spełniających nowoczesne, rygorystyczne normy. Najnowsza wersja PHP 7 jest opracowywana od 2014 roku.

Całe funkcjonowanie języka programowania PHP jest oparte o cztery moduły, które odróżniają się od siebie pod względem dostępności dla programisty. Są to moduły jądra, oficjalne, repozytorium PECL oraz PEAR. Większość modułów wchodzących w skład tych zbiorów charakteryzuje się proceduralną budową. Dopiero od wersji PHP 5 wprowadzono obiektowe rozszerzenia i zamienniki starych funkcji.

Możliwości języka programowania PHP

Należy pamiętać, że wszelkie skrypty pisane przy pomocy języka PHP są zwykle umieszczane w plikach tekstowych, najczęściej z kodem typu HTML lub XHTML. Oznacza to, że założenia PHP są podobne do mechanizmu Server Side Includes . Dzięki językowi PHP możliwe jest również tworzenie skryptów z linii poleceń. Modułowa budowa języka PHP pozwala na tworzenie samodzielnych programów z interfejsem graficznym. Język ten współpracuje bezproblemowo z wieloma źródłami danych, takimi jak systemy zarządzania bazami danych, dokumenty XML, pliki tekstowe czy też strony WWW. Warto zapamiętać, że język PHP przyczynił się do powstania bardzo wielu aplikacji sieciowych. To właśnie na bazie PHP powstały systemy zarządzania treścią, fora dyskusyjne, aplikacje pocztowe oraz programy typu „klient baz danych”.

W związku ze swoją dużą funkcjonalnością, język PHP zyskał bardzo wielką popularność w branży programowania. Aktualnie na bazie PHP stworzonych zostało około 75% domen internetowych. Oczywiście, tak jak w przypadku innych języków, PHP jest bardzo złożony i wymaga lat nauki. Na szczęście w Internecie można znaleźć wiele informacji oraz kursów programowania. Dostępne są również książki. Język PHP jest również ujęty w programach nauczania dostępnych w polskich uczelniach wyższych. Najbardziej skuteczną formą nauki oprócz poznania teorii jest praktyczna realizacja prostych projektów, które stopniowo powinny zwiększać swój poziom złożoności.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

O Łukasz

Student informatyki na Politechnice Warszawskiej. Założył bloga o tematyce programowania, aby dzielić się posiadaną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *