Język programowania – Java

Język programowania – Java

Java jest to obiektowy język programowania stworzony przez grupę pod kierunkiem Jamesa Goslinga w firmie Sun Microsystem. Jego publikacja nastąpiła w 1995 roku przez wirtualną maszynę. Początkowo język oraz maszyna miały być platformą dla telewizji interaktywnej, z czasem jednak uznano, że warto stworzyć kolejny język, który stanie się konkurencją dla C++.

Bardzo dużo elementów zaczerpnięto właśnie z tego języka, dlatego jeśli ktoś umie programować w jednym z tych języków to bardzo szybko przyswoi również drugi. A czym właściwie jest język? Jest to sposób swego rodzaju komunikacji. W tym przypadku język programowania jest głównie rozumiany przez środowisko programistów. Podobnie jak w przypadku innych języków tak i w przypadku javy są na nią nałożone pewne reguły semantyczne, które definiują określone symbole oraz funkcje, za pośrednictwem których należy się komunikować w tymże języku.

Wszystko o Javie

Od początku stawiano sobie na cel, by język ten był stosunkowo prosty i łatwy do zrozumienia. Miał on również posiadać przyjazną składnię, której będzie w stanie używać każdy. Przede wszystkim chciano również, by język ten był bezpieczny dla każdego użytkownika oraz zapewniał łatwą czytelność. Wzięto również pod uwagę przyszłość i od razu przemyślano, by nie był on trudny w ewentualnym rozszerzeniu, dzięki czemu język ten stale może się rozwijać. Musiał on być także uniwersalny i dynamiczny. Wszystko to właśnie zostało zawarte w tym języku i każdy kto umie się nim posługiwać wie o czym mowa.

Cechy Javy

Język ten jest dużo łatwiejszy w zrozumieniu, a także w posługiwaniu się nim w odróżnieniu od języka C++. Jest ona używana przede wszystkim tam, gdzie chcemy, aby nasze programy działały na dowolnie wybranym przez nas systemie operacyjnym oraz procesorze. Dzięki niej można także stworzyć aplety. Daje ona dosyć spore zabezpieczenie dla programistów, przed popełnieniem ewentualnych błędów w czasie pisania kodu. Programista dzięki temu nie musi się martwić o usuwanie nieużywanych obiektów, gdyż zostanie to wykonane za niego. W czasie kompilacji trzeba dostarczyć wszystkie użyte wcześniej klasy, żeby wszystko sprawnie działało. Java, podobnie jak i inne języki posiada kilka elementów dla niej charakterystycznych, które znacznie ułatwią pisanie i zrozumienie kodu. Jednym z nich są komentarze. Wszystkie komentarze są bardzo ważną częścią kodu, gdyż dzięki nim będzie można domyślić się co autor miał na myśli. Można tam opisać funkcję, która została przez nas użyta lub wyjaśnić sposób deklarowania zmiennej. Podobnie jest również w przypadku zmiennych. Ten element nie różni się zbytnio tak samo i w tym języku. Jest tutaj wyróżnione wiele typów danych i mogą one przechowywać  zarówno liczby stałe, jak i te zmiennoprzecinkowe, znaki, a nawet ich ciągi. Co tylko chcemy. Ważne jest tylko, by użyć odpowiedniego typu danych. Jeśli jego określenie będzie błędne, prawdopodobnie wynikiem programu nie będzie to czego oczekiwaliśmy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

O Łukasz

Student informatyki na Politechnice Warszawskiej. Założył bloga o tematyce programowania, aby dzielić się posiadaną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *