Język programowania C++

Język programowania C++

Programowanie, czyli umiejętność pisania programów komputerowych jest bardzo przydatną umiejętnością w dzisiejszych nowoczesnych czasach. Oczywiście umiejętność programowania nie jest wcale taka łatwa, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.

O złożoności tego procesu świadczy fakt, że istnieje wiele tak zwanych języków programowania czyli zbiorów specjalnych zasad określających czy i kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy i jego obliczenia. Jednym z przykładów jest język C++.

Czym jest język programowania C++

C++ jest językiem programowania ogólnego przeznaczenia, którego cechą charakterystyczną jest wysoka wydajność kodu wynikowego, bezpośredni dostęp do zasobów sprzętowych komputera, a także do funkcji systemowych. Kolejną ważną cechą tego języka jest łatwe korzystanie z bibliotek napisanych nie tylko przy pomocy C oraz C++, a także innych języków. Kolejnym istotnym atutem jest wysoka przenośność kodów źródłowych dzięki niezależności od konkretnych platform sprzętowych lub systemowych. Głównym zastosowaniem tego języka programowania są aplikacje oraz systemy operacyjne.

C++ to język stanowiący rozszerzenie języka C. Dodano do niego obiektowe mechanizmy abstrakcji danych, a także statyczną, silną kontrolę typów. Aktualnie wychodzą coraz nowsze i lepsze standardy języka C++, które zachowują zgodność z kodem źródłowym języka C. Dzięki swoim cechom C++ jest jednym z najpopularniejszych języków programowania.

Najważniejsze cechy i właściwości języka C++

Jak już wspomniano wcześniej, standardy języka programowania C++ próbują zachować jak największą zgodność pod względem kodu źródłowego z językiem C. Oczywiście nie jest to pełna zgodność, ale ewentualne różnice są nieistotne. Większość użytecznych aplikacji pisanych w C++ wymaga wykorzystywania niestandardowych bibliotek, które są dostępne w sieci bez żadnych problemów.

Warto zaznaczyć, że C++ jest językiem wieloparadygmatowym. Innymi słowy pozwala on na jednoczesne stosowanie różnych styli programowania (proceduralne, obiektowe i generyczne). Język ten oferuje zarówno elementy statycznej, jak i dynamicznej kontroli typów oraz pozwala on na bezpośrednie zarządzenie wolną pamięcią. Warto też dodać, że nowe cechy tego języka nie wpływają źle na szybkość działania aplikacji oraz na zużycie pamięci operacyjnej przez program. Oznacza to, że programy pisane w C++ są tak samo szybkie i dobre, jak ich odpowiedniki pisane językiem C.

Jak widać C++ posiada wiele ważnych cech i atutów, dzięki którym zyskał on miano najpopularniejszego języka programowania. Oczywiście ze względu na mnogość funkcji i właściwości nauka takiego języka może wydawać się skomplikowana, jednak warto pamiętać o literaturze fachowej w formie książek oraz licznych artykułów dostępnych w Internecie. Dodatkowo w sieci można znaleźć liczne darmowe i płatne kursy programowania, dzięki którym można poznać podstawy oraz bardziej zaawansowane techniki związane ze stosowaniem języka C++. Warto zainteresować się takimi materiałami dydaktycznymi, aby zwiększyć swoją wiedzę oraz doświadczenie z użytkowaniem tego języka.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

O Łukasz

Student informatyki na Politechnice Warszawskiej. Założył bloga o tematyce programowania, aby dzielić się posiadaną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *