Jak zrobić stronę przystosowaną dla niewidomych

Jak zrobić stronę przystosowaną dla niewidomych

Jak wiadomo, z Internetu korzystają różni ludzie. Wśród nich znajduje się również spore grono osób niepełnosprawnych. Największe problemy z korzystaniem z zasobów Internetu mają osoby mające słaby wzrok lub ludzie niewidomi.

Oczywiście istnieją pewne sposoby ułatwiające takim ludziom korzystanie z sieci, jednak wielu webmasterów je bagatelizuje, a to przekłada się na mniejszą liczbę osób odwiedzających daną witrynę. Osoby niewidome wbrew pozorom stanowią sporą grupę użytkowników sieci, której warto ułatwić przeglądanie zasobów Internetu i o którą warto powalczyć.

Prawidłowy wygląd oraz poprawna składnia CSS oraz HTML

Wygląd strony odgrywa niezwykle istotną rolę nie tylko dla osób niewidomych, ale również dla starszych i młodszych użytkowników mających problemy ze wzrokiem. Czasami w sieci dostępne są strony z małymi czcionkami i kiepskim kontrastem, które są niewygodne w obsłudze również dla ludzi, którzy nie narzekają na swój wzrok. W związku z tym naprawdę warto poświęcić trochę czasu na stworzenie i zoptymalizowanie witryny, która będzie przyjazna dla wszystkich użytkowników Internetu, którzy na nią natrafią.

Podstawą przy tworzeniu takiej witryny jest zachowanie odpowiednich standardów oraz przestrzeganie reguł języka. Ludzie mający problemy ze wzrokiem zwykle używają programów głosowych, które odczytują im zawartość strony. W przypadku błędów program nie będzie w stanie odczytać zawartości strony, a co za tym idzie taka witryna będzie bezużyteczna dla niewidomych. Warto dodać, że optymalizując zawartość pod względem językowym pieczemy przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu, ponieważ strona staje się również bardzo dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO.

Co należy robić, a czego należy unikać

Aby stworzyć stronę przyjazną dla niewidomych należy pamiętać o unikaniu błędów, takich jak niedomknięte znaczniki czy też brak alternatywnych tekstów dla obrazków. Wielu użytkowników nie odróżnia standardów HTML od XHTML co jest poważnym błędem. Problemem jest również brak optymalizacji zagnieżdżenia znaczników oraz umieszczenie kodu menu przed treścią strony. Strona wygodna dla osób niewidomych jest również przyjazna dla zdrowych użytkowników, więc rośnie jej prestiż i oglądalność.

Optymalizując stronę pod kątem SEO, użytkownika oraz pod kątem osób mających problemy ze wzrokiem warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Wyszukiwarka powinna zawsze znajdować się w prawym-górnym rogu strony. Przyciski zmieniające język czy też wielkość czcionki należy umieścić w górnej części strony w okolicy logotypu. Warto pomyśleć o odpowiednim projektowaniu menu pionowego lub poziomego. Dodatkowe udogodnienia dla niewidomych to możliwość zmiany kolorystyki strony na bardziej przyjazną oraz możliwość zwiększania rozmiaru czcionki. Skrypty tego typu można pisać w łatwy sposób w JavaScript.

Jak widać istnieje kilka podstawowych zasad, dzięki którym strona internetowa przydaje się osobom niewidomym. W ten sposób można zachęcić sporą grupę użytkowników Internetu do odwiedzania witryny. Przygotowanie responsywnej strony zgodnie z najnowszymi standardami możemy próbować wykonać samodzielnie lub zlecić to firmie programistycznej wytwarzającej aplikacje internetowe

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

O Łukasz

Student informatyki na Politechnice Warszawskiej. Założył bloga o tematyce programowania, aby dzielić się posiadaną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *