Dlaczego warto studiować informatykę

Dlaczego warto studiować informatykę

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób wybiera studia na bardziej ścisłych kierunkach. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków jest informatyka. Wiele osób zastanawia się czy naprawdę warto studiować informatykę, a jeśli tak to dlaczego.

Okazuje się, że istnieje wiele argumentów przemawiających na korzyść takich studiów, zarówno dziennych, jak i zaocznych.

Powszechna komputeryzacja – podstawowy argument dla zwolenników studiów informatycznych

Podstawowym argumentem przemawiającym „za” jest fakt, że żyjemy w nowoczesnych czasach, w których komputery są podstawowymi narzędziami pracy dla wielu ludzi. Dzięki komputerom można również komunikować się z ludźmi na całym świecie, pracować, grać czy też zdobywać wiedzę. Ciężko jest dzisiaj znaleźć osobę, która wyobraża sobie życie bez komputera, a co za tym idzie bez branży, jaką jest technologia informacyjna.

Kolejnym argumentem na korzyść studiów informatycznych jest fakt, że dziedzina ta jest bardzo rozległa, a co za tym idzie jest ona również niezwykle ciekawa. Oczywiście nauka informatyki wiąże się z koniecznością przyswajania wiedzy teoretycznej z książek i innych źródeł pisanych, jednak niezwykle istotne są zajęcia praktyczne przy komputerach, które są zróżnicowane, ciekawe, przydatne i przede wszystkim bardzo skuteczne. Duże zróżnicowanie kierunków informatycznych dostępnych na polskich uczelniach jest kolejnym istotnym atutem studiów tego rodzaju. W związku z tym naprawdę warto zastanowić się nad rozpoczęciem takich studiów.

Duży popyt na informatyków na rynku pracy

Chyba najważniejszym atutem studiów informatycznych jest fakt, że na polskim rynku pracy można obserwować od wielu lat duży popyt na informatyków oraz ich umiejętności. Naprawdę trudno jest znaleźć osoby po studiach informatycznych, które są bezrobotne. Po prostu wiele firm inwestuje w nowoczesne rozwiązania komputerowe i zależy im na zatrudnianiu etatowych informatyków posiadających duże umiejętności i wiedzę. Bardzo często sytuacja wygląda tak, że osoba studiująca informatykę otrzymuje ofertę pracy jeszcze w czasie trwania swojej nauki.

Łatwość znalezienia pracy to tylko jeden z atutów studiów informatycznych. Kolejną zaletą jest poziom zarobków takich osób. Już na etapie stażu informatycy zarabiają tyle co zwykli etatowi pracownicy zatrudnieni na innych stanowiskach. Nie trzeba więc chyba dodawać, że etatowi informatycy już po studiach mogą liczyć na bardzo wysokie zarobki, które zwiększają się wraz ze wzrostem ich doświadczenia i kwalifikacji zawodowych.

Jak widać największe atuty związane ze studiami informatycznymi dotyczą możliwości zatrudnienia oraz wysokości zarobków. Będąc zawodowym informatykiem można pozwolić sobie na dość wysoki standard życia. Rzecz jasna studia takie nie są łatwe i są one przeznaczone dla pasjonatów tematu, którzy mogą poszczycić się swoimi ścisłymi umysłami oraz wysokim poziomem samodyscypliny i gotowością na wiele godzin ćwiczeń praktycznych, ponieważ w informatyce, tak jak w matematyce sama teoria jest niewystarczająca.

A jeśli zastanawiacie się jaki rozmiar laptopa byłby najlepszy na studiach informatycznych polecam zapoznać się z tym artykułem http://komputeroweimperium.pl/jaki-rozmiar-laptopa-kupic/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

O Łukasz

Student informatyki na Politechnice Warszawskiej. Założył bloga o tematyce programowania, aby dzielić się posiadaną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *