Od czego zacząć naukę programowania?

Od czego zacząć naukę programowania?

Programowanie jest bardzo ważną umiejętnością wykorzystywaną w różnych celach. W dzisiejszych czasach wiele firm jest zainteresowanych posiadaniem dedykowanych aplikacji, które w znaczącym stopniu ułatwiają pracę.

Poszukują one wykwalifikowanych i doświadczonych programistów, których zatrudniają na etat. Wielu specjalistów z dziedziny pisania programów komputerowych zakłada również własne firmy i w większości przypadków cieszą się one bardzo szeroką klientelą. Na podstawie tych informacji można stwierdzić, że umiejętność programowania może być sposobem na życie i zarobienie bardzo dużych pieniędzy. Oczywiście programowanie nie jest jakąś prostą czynnością i potrzeba czasu oraz chęci, aby się tego nauczyć.

Samodyscyplina to podstawa

Wiele osób zastanawia się od czego rozpocząć naukę programowania. Przede wszystkim jest to zajęcie dla ludzi, którzy czują do tego duży pociąg. Tylko takie osoby znajdą siłę i motywację do mozolnego wykonywania coraz trudniejszych zadań programistycznych. Sztuka pisania programów pod wieloma względami przypomina matematykę, dlatego jest ona idealna dla osób ze ścisłymi umysłami. Początek nauki polega więc na przyswojeniu kilku podstawowych mechanizmów i na ich stosowaniu. Dopiero po wielu próbach przypominających rozwiązywanie zadań matematycznych można osiągnąć perfekcję i zająć się bardziej złożonymi zagadnieniami. Warto też pamiętać, że programowanie to bardzo rozległa dziedzina wiedzy i człowiek uczy się jej praktycznie przez cały czas. Nawet doświadczeni programiści mogą odkryć zagadnienia i procesy, których jeszcze nie znają. W związku z tym osoba, która chce zostać programistą musi być gotowa na ciągłe, regularne poszerzanie swojej wiedzy.

Gdzie można znaleźć pomoce naukowe

Tak jak w przypadku wielu innych dziedzin, materiały dydaktyczne związane z programowaniem można znaleźć w wielu miejscach. Oczywiście dostępne są różne książki czy też nawet prasa fachowa, ale najlepszym źródłem wiedzy o procesach tworzenia programów jest oczywiście Internet. Po wybraniu konkretnego języka programowania warto zainteresować się darmowymi lub płatnymi kursami on-line, dzięki którym można poznać podstawy lub bardziej zaawansowane techniki. Bardzo bogatymi źródłami wiedzy o programowaniu są serwisy anglojęzyczne. W związku z tym dobrze jeśli osoba, która chce zostać programistą zna język angielski, w szczególności słownictwo informatyczne.

Oczywiście nie należy zapominać o wartości, jaką posiadają książki. W Internecie czasami mogą się znajdować niesprawdzone informacje, które wprowadzają w błąd. Książki są pisane przez zawodowców posiadających dużą wiedzę i wieloletnie doświadczenie branżowe. Są one ułożone tematycznie w sposób idealny, więc początkujący programista uczy się dzięki nim wszystkich zagadnień w odpowiedniej kolejności.

Kolejną bardzo ważną formą nauki jest wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych projektów. Sama teoria nie wystarczy i wiadomo nie od dziś, że praktyka to najlepszy sposób przyswojenia wiedzy. Programista musi się jednak wykazać dużą cierpliwością oraz samodyscypliną. Bez tego nie ma szans na skuteczną naukę.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

O Łukasz

Student informatyki na Politechnice Warszawskiej. Założył bloga o tematyce programowania, aby dzielić się posiadaną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *