Co to jest system CMS

Co to jest system CMS

System Zarządzania Treścią (CMS – Content Management System) to oprogramowanie, które umożliwia łatwe utworzenie serwisu WWW na którym znajdzie się panel administracyjny, dzięki któremu możliwe jest zmienianie treści bez niczyjej pomocy, a dodatkowym atutem jest, że nie trzeba za to płacić.

Na czym polega System Zarządzania Treścią?

Jest on doskonały dla osób, które nie posiadają umiejętności informatycznych. Dodawanie i modyfikowanie jakichkolwiek elementów odbywa się jedynie za pomocą klikania w przyciski, co jest bardzo intuicyjne. Dodatkowym atutem jest, że podczas wprowadzania tekstu możliwa jest jego edycja za pomocą dostępnych przycisków, które są do złudzenia podobne do tych z Worda.

Jedne z najpopularniejszych systemów CMS (np. WordPress) posiadają najczęściej dodatki, które nic nie kosztują, a nazywa się je dla ułatwienia wtyczkami. Dla zobrazowania może to być zestaw dodatków, który ułatwia pozycjonowanie danej strony, dzięki czemu zwiększy się jej popularność. Niektóre wtyczki potrafią znacznie ułatwić życie, gdyż mogą być użyte np. jako przyciski służące do zakupu lub zarezerwowania jakiegoś elementu. Jak było to już wspomniane wcześniej, zainstalowanie i późniejsze wtyczki jest intuicyjne. Wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu jej nazwę i kliknąć przycisk, który nam się pojawi na ekranie. Jak można więc zauważyć jest to operacja darmowa, a pozwala polepszyć funkcjonalność strony internetowej oraz jej wygląd. Warto również dodać, że w dzisiejszych czasach praktycznie już nie robi się witryn, które nie mają w swoi wyposażeniu CMS.

Rodzaje Systemów Zarządzania Treścią

Ze względu na dostępność kodu źródłowego CMS mogą być podzielone na dwie różne kategorie. Jedną z nich jest system o tzw. „otwartym kodzie źródłowym”, a jego kod jest udostępniany publicznie dla wszystkich użytkowników. Ze względu na to, że odbywa się to za darmo, takie systemy cieszą się największą popularnością. Internauci dzięki temu mają możliwość utworzenia wybranej przez siebie szaty graficznej i dobranie dowolnej ilości dodatków. Znacznie to ułatwia pracę osobom, które tworzą dziesiątki takich stron. Ci sprytniejsi bardzo szybko wykrywają również błędy w kodzie, które mogą spowodować zagrożenie dla ich strony internetowej i starają się je naprawić. Ale jeśli zdecydujemy się na korzystanie z tego systemu trzeba się liczyć z tym, że trzeba będzie go regularnie aktualizować, by pozbyć się ewentualnych błędów.

Jest też druga wersja systemów i są to systemy o „zamkniętym kodzie źródłowym”. Są one tworzone jako oprogramowanie dedykowane, a ich kody źródłowe zostają udostępnione jedynie firmom i klientom, którzy znajdują się w ich posiadaniu. Ale trzeba pamiętać, że ze względu na niewielką liczbę użytkowników danego systemu liczba dostępnych dodatków jest również niezbyt duża. Jest także mniejsza szansa na wyłapanie ewentualnych błędów w kodzie ze względu na fakt, że jest on rozwijany i modyfikowany jedynie w obrębie jednej firmy. Ale jest pewna zaleta, gdyż nie ma potrzeby częstej aktualizacji systemu, w odróżnieniu od tych o otwartym kodzie źródłowym.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak głosów)
Loading...

O Łukasz

Student informatyki na Politechnice Warszawskiej. Założył bloga o tematyce programowania, aby dzielić się posiadaną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *